عاشقان مسی و بارسا
نظریادنره
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : yarjan
نویسندگان
نظرسنجی
طرفدارچه تیمی هستی؟متاسفانه فوتبال کشورمان هنوز در سطحی از امکانات قرار ندارد که بتوان مسابقاتی در حد و اندازه جام ملت‌های آسیا را در ایران برگزار کرد.
ستادیوم آزادی در سال‌های اخیر در مقایسه با سایر استادیوم‌های ورزشی کشورمان پیشرفت نسبتا خوبی داشته اما در مقایسه با ورزشگاه‌های مطرح دنیا هنوز در وضعیت نامساعدی قرار دارد. 
به گزارش خبرنگار سرویس ورزشی «فردا» در مقایسه‌ای میان مجموعه ورزشی آزادی با ورزشگاه نیوکمپ بارسلون در اسپانیا به تفاوت‌های مهم استادیوم‌های ایران با مجهزترین استادیوم‌های بین‌المللی پی خواهیم برد.
متاسفانه فوتبال کشورمان با توجه به استعداد بالای جوانان ایرانی هنوز در سطحی از امکانات قرار ندارد که بتوان مسابقاتی در حد و اندازه جام ملت‌های آسیا را در ایران برگزار کرد.

این در حالی است که کشورهای آسیایی به خصوص حوزه خلیج فارس که فوتبال آنها کمتر از 30 سال قدمت دارد برای رسیدن به اهداف خود روی به ساخت ورزشگاه‌ها و امکانات تفریحی آورده‌اند تا با میزبانی در رقابت‌های مختلف، جذب توریست نموده و سرمایه‌ای جدید را به کشورشان وارد کنند.

همین دو روز پیش گزارشی از سوی سایت «فردا» مبنی بر روزشماری قطری‌ها برای میزبانی جام ملت‌های آسیا منتشر شد. امیر قطر طی برنامه‌ای چشم اندازی 20 ساله برای این کشور ترسیم کرده تا این کشور تبدیل به یک کشور پیشرفته، قادر به حفظ و توسعه خود و ارائه استاندارد های بالای زندگی برای نسل های آینده باشد. از همین رو دولت قطر نیز که میزبانی جام ملت‌های آسیا 2011 را بر عهده دارد در تلاش است که با تجهیز امکانات عمومی و ورزشی فیفا را مجاب به انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی 2022 نماید.

حال به تفاوت‌های آشکار استادیوم آزادی به عنوان بزرگترین و مجهزترین استادیوم ورزشی کشورمان با ورزشگاه نیوکمپ اسپانیا می‌پردازیم.

ورزشگاه پنج ستاره نیوکمپ
باشگاه بارسلونا از ابتدا تا کنون 3 مرحله را پشت سر گذاشته است. در روزهای اولیه ، باشگاه همواره به دلایل مختلف تغییر کرده و در مرحله دوم ، باشگاه با پیدا کردن خانه دائم درکرتس لس تثبیت شد. مرحله سوم ساخت کمپ نو ، نشان دهنده گسترش و عظمت باشگاه در مقیاس جهانی شد.

بعد از جنگ داخلی اسپانیا باشگاه‌ها به دنبال جذب هواداران بیشتر برای خود شدند و به همین دلیل نیازمند ورزشگاهی بزرگتر بودند که تیم بارسلونا با ساخت ورزشگاه نیوکمپ این مشکل خود را حل کرد. 

ساخت نیوکمپ در میانه‌های راه هزینه‌های گزافی را برای سازندگان آن ایجاد کرد و مبلغ هنگفتی نسبت به برآورد اولیه می‌طلبید. اما بالاخره با وام و مسکن و اوراق قرضه این استادیوم در سال 1957آماده شد.ذارتفاع ورزشگاه حداکثر 48 متر است و 55000 متر مربع (250 متر طول و 220 متر عرض) دارد. 

این استادیوم دارای 5 ستاره است که فقط 3 استادیوم دیگر در اسپانیا چنین امتیازی را دارند. ویسنته کالدرون خانه اتلتیکومادرید، استادیوم امپیک و استادیوم المپیک در سویل.

استادیوم نیوکمپ یکی از مجهز ترین استادیوم های دنیا است که از امکانات مختلف نظیر داخل ورزشگاه، کلیسای کوچک در کنار رختکن، جایگاه ریاست جمهوری ، سالن VIP ، اتاق مطبوعات ، استودیو های تلویزیونی، چندین مرکز پزشکی، ورزشی و ترمیمی ، واحد کنترل ، جایگاه جانبازان ، باشگاه فوتبال بارسلونا، موزه باشگاه ، پرستاری و دفاتر بسیار که همه در اختیار باشگاه می باشد.


موزه نیوکمپ
ایده ساخت بهترین موزه فوتبال در جهان برای نمایش تاریخ بارسلونا برمیگردد به دهه بیست سالگی، زمانی که جوآن گمپر موسس باشگاه پیشنهاد ساخت آن را به اعضای انجمن ارائه کرد.

این موزه که یکی از مهمترین سمبل‌های موزه فوتبال در جهان است لحظه های فراموش نشدنی را برای هواداران این تیم دوباره زنده ساخته و نماد باشگاه بارسلون در جهان به شمار می‌رود.

در این موزه می‌توان خاطرات تمام بازیکنان بزرگ بارسا را که در طول سالیان دراز برای این تیم موفق ظاهر شده‌اند را یافت. همچنین موزه بیشترین بازدیدکننده در کل کاتالونیا را به خود اختصاص داده و بیش از 1200000 بازدید کننده در سال دارد.
منطقه مخلوط
رختکن تیم
رختکن تیم 850 متر مربع می‌باشد که به چهار قسمت متفاوت تقسیم شده است.
بخش اول برای تغییر لباس است و قسمت دوم شامل استخر ، جکوزی، سونا ، حمام بخار، حمام سرد و منطقه استراحت است. منطقه درمان توسط پزشک و فیزیوتراپ استفاده می شود . در نهایت ، سطح فنی حاوی سه دفتر ، یک اتاق جلسه و اتاق هیات مربیگری می‌باشد.
جایگاه خبرنگاران 
این فضا دارای 192 میز و صندلی ، 2 استودیو تلویزیونی و رادیویی و همچنین دارای فای و صفحه نمایش پلاسما برای تماشای بازی و پخش تکرار است.
ماکن پزشکی
نو کمپ دارای داروخانه‌های عمومی اصلی و شبکه ای مراقبت های بهداشتی برای هر نیاز پزشکی ناشی در روز مسابقه است.

در هر چهار قسمت ورزشگاه یک داروخانه وجود دارد و در درب خروجی 59 آن نیز دانشگاهی پزشکی و بهداشت برای بازیکنان، کارمندان و هواداران است. 
کودکستان 
شگاه نیوکمپ دارای یک کودکستان است که که یک ساعت پیش از بازی برای فرزندان هواداران بارسلونا گشوده می‌شود.

خیال تمام تماشاگرانی که در طول زمان بازی به تماشای این مسابقه نشسته‌اند از فرزندشان راحت است و می‌دانند که در مهد کودک ورزشگاه بهترین آموزش‌ها را به فرزندان می‌دهند.
کتابخانه
این مرکز به چهار بخش آرشیو روزنامه ، کتابخانه ، آرشیو تاریخی و بایگانی عکاس تقسیم شده است که در در 1994 اکتبر 20 افتتاح شد و هر چه هواداران در مورد تاریخچه این باشگاه بخواهند در آن وجود دارد.

در این بین در مقایسه‌ای مختصر به تفاوت‌های آشکاری بین یکی از استادیوم‌های مجهز اسپانیا با مجهزترین استادیوم ایران دست خواهیم یافت.
استادیوم آزادی
گنجایش این استادیوم 90000 نفر می باشد كه 35000 نفر در طبقه پایین و 55000 نفردرطبقه فوقانی و بطور فشرده 100000 نفر را در خود جای میدهد. ومساحت آن 141000 متر مربع می باشد . طرح استادیوم براساس دید كامل برای همه تماشاچیان در نظر گرفته شده است بطوریكه حداكثر دید تماشاچی از مركز زمین در شمال وجنوب 136 متر و در شرق وغرب 126 متر است . زمین بازی استادیوم از چمن طبیعی واطراف چمن یك پیست دوومیدانی در هشت ردیف از جنس تارتان قرار دارد ودر قسمت غربی استادیوم و ضلع جنوب جایگاه ویژه ، جایگاه گزارشگران صدا و سیما و در جنب راست این محل جایگاه خبرنگاران با ظرفیت 85 نفر احداث شده است .

قسمت شمال استادیوم و در انتهای رامپها تابلوی اسکوربورد رنگی ببا بیش از 104 متر مربع که یکی از بزرگترین صفحه های نمایش جهان است قراردارد . در قسمت غرب در بالاترین سطح استادیوم دستگاههای كنترل مربوط به صفحه اعلان نتایج و اتاق صوت قرار گرفته است .

مطابق نرمه های بین المللی زمان تخلیه استادیوم ها نسبت به كوچكی و بزرگی آنها بین 8 الی 15 دقیقه تعیین می شود . با وجود بزرگی استادیوم یكصد هزارنفری پس از بررسی عواملی كه در زمان تخلیه تاثیر دارند زمان تخلیه 11 دقیقه محاسبه شده است . تونلها وراهروهای استادیوم طوری پیش بینی شده كه وسایل نقلیه از قبیل آتش نشانی ، نظافت و همچنین كانتینرها ی مخصوص تلویزیون می توانند در مواقع لزوم تا نزدیك جایگاه بیایند . در بالای رامپها در 4 جهت شمال غربی ، شمال شرقی ، جنوب غربی ، جنوب شرقی ، 4 برج بزرگ نور قرارگرفته. چراغهایی كه به این منظور به كاربرده شده اند مخلوطی از چراغهای گازی و مری كوری و تانگستن هالوژن می باشد . سطح نور درزمین بازی حدود 1650 لوكس می باشد كه ضریب اختلاف شدت نور در نقاط مختلف 15/101 لوكس می باشد . سیستم پخش صوت در استادیوم به طور غیر مركزی می باشد یعنی برای جایگاههای مختلف تماشاچیان بلندگوهای متعددی در سطوح مختلف قرار گرفته است . 

در بازسازی استادیوم یكصد هزارنفری كه از تاریخ خردادماه سال 81 لغایت خرداد ماه سال 82 بطول انجامید سكوهای طبقه اول بطور كامل ایزولاسیون گردید و رختكنهای موجود بازسازی شد. 

همچنین در سكوهای طبقه اول 35 هزار صندلی پلاستیكی به رنگهای زرد ، پرتقالی ، زرشكی و سرمه ای نصب گردیده است .
این مجموعه شامل مکان های زیر میباشد :
- استادیوم یكصد هزارنفری فوتبال 
- استادیوم دوچرخه سواری 
- پیست های اتومبیلرانی ، موتورسواری و کارتینگ 
- زمینهای تمرینی فوتبال شماره2برای آقایان و شماره3 برای بانوان
- زمین شماره 4 برای بیسبال و كری كت 
- كمپ تیمهای ملی فوتبال و فوتسال
- زمینهای تنیس 
- استخرقهرمانی و آموزشی 
- زمینهای تمرین تیر وكمان برای اعضای تیم ملی جانبازان به صورت جداگانه 
- سالن دوازده هزارنفری 
- سالن كشتی (خانه كشتی )
- سالن والیبال 
- سالن بسكتبال 
- سالن وزنه برداری 
- سالن بانوان 
- دریاچه برای قایقرانی و اسكی روی آب
- رستوران 
- خوابگاه شماره های 1 و 2
- مانژ سواركاری 
- ایستگاه آتش نشانی 
- ساختمان اداری 
- هتل المپیك
- استخر آب درمانی و سونا 
- سالن بدنسازی 
- جاده تندرستی ( دور دریاچه)

بنابراین گزارش و با توجه به تصاویر می‌توان به تفاوت کیفیت امکانات ورزشگاه نیوکمپ اسپانیا با مجموعه ورزشی آزادی پی برد. نیوکمپ در کمترین فضای ممکن بیشترین امکانات را برای ورزشکاران و مردم قرار داده که در مقایسه با فضای چند هکتاری مجموعه آزادی به تفاوت‌های آشکار آن پی برده می‌شود.

شماره پیامک:
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
yarjan
پنجشنبه 3 فروردین 1391
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:49 ق.ظ
Hi, Neat post. There is an issue together with your site in internet explorer, would
test this? IE still is the market chief and a large portion of people will miss your wonderful
writing because of this problem.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:42 ب.ظ
My brother recommended I might like this
blog. He was entirely right. This post actually made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
پنجشنبه 31 فروردین 1391 06:38 ب.ظ
سلام من شما رو لینک کردم لطفا شما هم ما رو بلینک وخبر بده

ممنون
yarjan سلام باافتخارلینك شدی
چهارشنبه 16 فروردین 1391 09:25 ب.ظ
سلام. جزوه ونمونه سوالات را خوب بخون .قبول می شی.
چهارشنبه 16 فروردین 1391 07:16 ب.ظ
سلام. با افتخار شما لینک شدید.
چهارشنبه 16 فروردین 1391 12:01 ب.ظ
سلام .با آرزوی سلامتی وسالی سرشار از موفقیت.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو