عاشقان مسی و بارسا
نظریادنره
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : yarjan
نویسندگان
نظرسنجی
طرفدارچه تیمی هستی؟


جوزپه (پپ) گواردیولاسرمربی جدید تیم فوتبال بارسلونا كه خبر انتصابش به این سمت دو هفته پیش و ۲۴ ساعت بعد از شكست سنگین ۱-۴ این تیم در برابر رئال مادرید در دربی بزرگ اسپانیا اعلام شد و در پایان فصل جای فرانك رایكارد مربی هلندی ۵ سال اخیر باشگاه را گرفته، به عنوان بازیكن كلیدی و كاپیتان سابق بارسا از محبوبیتی فراوان در این باشگاه برخوردار است و به این خاطر است كه گزینش او از جانب خوان لاپورتا رئیس و چیكی بگیریستان مدیر اجرایی بارسلونا را باید اقدام حساب شده ای تلقی كرد، گواردیولادر تیم نوجوانان بارسا رشد كرد و پس از ۶ سال بازی در این تیم و تیم جوانان باشگاه سرانجام در سال ۱۹۹۰ به عضویت تیم الف (اصلی) بزرگسالان باشگاه درآمد. او در سال های بعدی در معیت این تیم ۶ بار فاتح لیگ اسپانیا و یك مرتبه هم فاتح جام قهرمانان باشگاه های اروپا (۱۹۹۲) شد و این بجز افتخارات كوچك تری بود كه طی ۱۱ سال حضور گواردیولادر نوكمپ حاصل آمد.  گواردیولاو بارسا براساس توضیحات فوق سرنوشتی گره خورده با یكدیگر داشته اند و خصلت اضافی او در قیاس با سایرین، توان فرماندهی وی و قدرت انتقال مسائل مختلف به یارانش است. در همان دوران بازیگری نیز گواردیولاثابت كرد كه می داند چه كار باید انجام بدهد و چه باید بگوید. از طرف دیگر به نظر می رسد سیاست ها و نوع نگاه او به مسائل با نگرش لاپورتا به نكات روز همخوانی داشته باشد و این دو از این نظر همتای یكدیگر هستند و مهمتر از هر چیزی از دیدگاه هواداران بارسا، این نكته است كه كاپیتان سابق شان هنوز در مورد این تیم تعصب دارد و فقط به بهروزی آن می اندیشد و برای نیل به آن هر كاری می كند و از منظر اهالی متعصب كاتالونیا همین نكته مهمترین حسن برای كسی است كه بخواهد عنان هدایت بارسا را در دست گیرد. با این حال عكس این نیز صادق است و بارها دیده شده كه یك قهرمان ملی یا محلی وقتی در ایالت محل زندگی اش و آنجا كه مورد تحسین عموم قرار دارد به مربیگری منصوب شده و به نتایج دلخواه نرسیده، همان مردم طرفدار وی علیه او شوریده و خواستار بركناری اش شده اند و احتمال چنین امری برای «گواردیولا»یی كه هیچ پیشینه مشخص و روشنی در سطح اول حرفه مربیگری ندارد، كم نیست و در چنین شرایطی پیشینه درخشان آن افراد و كارنامه مثبت ایام بازیگری شان نیز به فراموشی سپرده می شود و هجوم و اعتراض به آنان به خاطر وضعیت بد فعلی شان شدت می گیرد.
    * مجالی بیشتر
    با این وجود لاپورتا و بگیریستان مدعی اند كه اگر گواردیولارا برگزیده اند، نه براساس محبوبیت و جایگاه او در قلوب اهالی ایالت كالیفرنیا، بلكه پیشینه مثبتی است كه وی در مربیگری تیم «ب » (دوم) باشگاه از خود بر جای نهاده است و قادر به انتقال آن به سطح اول و تیم نخست باشگاه هم هست.
    این فرض و حقیقت نیز به قوت خود باقی است كه هرگاه یك قهرمان مربوط به گذشته همان منطقه و ایالت در جایی مصدر كار شده، حمایت فزون تری از آنها صورت پذیرفته است و به موازات آن مجال بیشتر و بهتری برای كار كردن و ارتقا بخشیدن به تیم خود داشته است و میزان پذیرش آنها از سوی هواداران بسیار بهتر و بیشتر ازخارجی هایی بوده كه از جاها و كشورهایی دیگر جذب شده اند و به آنها همواره به چشم یك غریبه نگریسته شده است.
    در كریدورهای باشگاه بارسلونا عكس های مختلف گواردیولادر كنار تصاویر سایر بازیگران زبده تاریخ این باشگاه نصب است و اگر به سكوهای ورزشگاه نوكمپ سر بزنید، متوجه می شوید كه او به خاطر خدمات صادقانه و فراوانش طی سال ها حضور در نوكمپ، در آنجا نیز مورد توجه و اعتقاد هواداران قرار دارد. یكی از جالب ترین تصاویر پپ را در حالی نشان می دهد كه در نوكمپ به عنوان یك توپ جمع كن نوجوان در پی ویكتور مونوز بازیكن برجسته سابق بارسا روان است و در جشن او و یارانش مشاركت كرده است. چنان شور و اشتیاقی هیچگاه پپ را رها نكرده و او وقتی بازیكن تیم اصلی باشگاه شد، نیز همین خصلت ها را از خود بروز داد و هیچگاه بدون فاكتورهای همت و اشتیاق برای تیمش به میدان نیامد. گواردیولاكه زاده منطقه سان پدرو در ایالت كاتالونیا است در دوران اولیه بازیگری اش در نوكمپ با یوهان كرویف مربی مشهور هلندی «هم عصر» و «هم دوره» شد و زیر نظر وی كار می كرد و در معیت آن تیم چهار بار متوالی در سال های ۱۹۹۱ تا ۹۴ فاتح لیگ اسپانیا شد و جام قهرمانان باشگاه های اروپا را نیز در سال ۱۹۹۲ فتح كرد. وقتی كرویف هم از رهبری بارسا كنار گذاشته شد، گواردیولادر نوكمپ ماند و با لوییس فان گال و تحت مربیگری این هلندی نیز دوبار در سال های ۱۹۹۸ و ۹۹ لالیگا را فتح كرد.
    * سایر افتخارات
    اگر بخواهیم پرونده افتخارات گواردیولارا كامل كنیم، باید متذكر شویم كه او در سال ۹۲ در معیت تیم ملی امید اسپانیا برنده مدال طلای رشته فوتبال در بازی های المپیك هم شد كه از قضا در همان شهر (بارسلونا) برگزار شد. سایر افتخارات گواردیولاشامل تصاحب جام حذفی اسپانیا در سال های ۹۷ و ،۹۸ جام برندگان جام باشگاه های اروپا در سال،۹۸ سوپر جام این قاره در فصول ۹۳ و ۹۷ و جام حذفی اسپانیا درفصول ۹۲ ، ۹۳ ، ۹۵ و ۹۷ می شود. تركیب كنونی بارسا به رغم جدایی تقریباً قطعی رونالدینیو و كوچ محتمل چند بازیكن زبده دیگر از نوكمپ سرشار از مهره های نامدار و گرانقیمت است، اما آنها نیز به خاطر شهرت و اعتباری كه گواردیولادر منطقه كاتالونیا دارد مجبورند به حرف های او گوش كنند و مجری توصیه هایش باشند. پیشینه وی حتی در تیم ملی اسپانیا نیز، آنجا كه در ایام جوانی ۴۷ بار پیراهن آن را به تن كرد، روشن و به دور از تردید است. او این تعداد مسابقه را طی ۹ سال عضویت در تیم ملی اسپانیا برگزار كرد و با این تیم در مرحله نهایی جام های جهانی ۹۴ و ۹۸ و جام ملت های اروپا ۲۰۰۰ ظاهر شد و می توانست در صورت آسیب ندیدن اسپانیا را در «یورو ۹۶» نیز همراهی كند.
    
* زمان بازگشت
    گواردیولادر سال ۲۰۰۱ نوكمپ را ترك گفت و به خارج از كشور هم رفت و به عنوان مثال در «بره شا»ی ایتالیا هم توپ زد و دو مقطع زمانی را در این تیم گذراند و به رم نیز پیوست و در باشگاه الاهلی امارات هم عضویت یافت، اما چندان ندرخشید و حتی در بره شا به دوپینگ نیز متهم شد و مدتی محروم بود. گواردیولاپس از گذراندن آخرین مقطع بازیگری اش در تیم دورادوس مكزیك سرانجام كفش ها را آویخت و به اسپانیا بازگشت و آن جا بر او مشخص و ثابت شد كه اصلاً از یاد فوتبالدوستان كاتالونیا نرفته است. وقتی تیم «ب» (ذخیره های) بارسا به دسته چهارم لیگ اسپانیا سقوط كرد، سران این باشگاه از گواردیولاخواستند كه هدایت این تیم را در دست گیرد و به این ترتیب او به باشگاهی بازگشت كه بیش از دو دهه پیش اولین پیوند خود را با آن تجربه كرده بود.
    درخشش تیم ب بارسا در لیگ دسته چهارم و صعود قریب الوقوع آن به دسته سوم كشور بهانه و وسیله ای برای ارتقای پست و مقام گواردیولاو سپردن تیم الف (اصلی) باشگاه نیز به وی به حساب آمده اما این كه او با فقط ۳۷ سال سن در نوكمپ با بزرگان باشگاه چه خواهد كرد و چگونه با آنها به همكاری خواهد پرداخت، چیزی است كه باید صبر كرد و وقایع فصل بعد را دید. هر چند فرانك رایكارد كه گواردیولابرای گرفتن جای او به نوكمپ بازگشته است در موقع آغاز به كار خود در بارسا سن و سال چندان بیشتری از او نداشت و از طرف دیگر بدون جام و مقام ماندن تیم در دو فصل اخیر و نزول محسوس آن در فصل جاری (عواملی كه باعث بركناری رایكارد شد) به گونه ای بوده كه بعید است گواردیولااز آن بدتر نتیجه بگیرد و نتواند نتایجی بهتر را در همان فصل نخست مربیگری اش در تیم نخست بارسا به ثبت برساند
.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو